Купили гиппеаструм? Я трохи розповім, що з ним робити далі, щоб жила і цвіла щороку
Мене звуть Катерина і я обожнюю гіппеаструм! Купую, виховую, милуюся, віддаю – купую нові сорти. Через мої руки пройшло вже 12 рослин) І зараз, восени, я бачу в магазинах що зацвітають цибулини, а в особисті повідомлення тут – питання від купили гиппеаструм в перший раз і сумніваються, як вчинити з квіткою далі.
Про гиппеаструмах я можу говорити дуже довго, але сьогодні постараюся написати головне – коротко. Якщо у Вас будуть додаткові питання, то я з радістю відповім в коментарях!
Що робити з гиппеаструмом ДО покупки
Все, що нас цікавить (крім забарвлення, природно), – це стан цибулини. Вона не повинна бути м’якою – така консистенція говорить про гнилі.
Якщо ви оглядаєте цибулину вже розпустилось гиппеаструма, то вона може бути злегка схудла. Витрачаючи поживні речовини на цвітіння, цибулини зменшуються в розмірах і лушпиння відходить від основного “тіла”. Але при натисканні на боки цибулини все одно не повинно бути відчуття каші всередині – такий гиппеаструм або гнилий, або підморожений.
Що робити з гиппеаструмом після покупки
Потрібно пересаджувати гиппеаструм відразу після покупки? Необхідності в поспіху немає: можна дати йому спокійно отцвесті. Якщо:
- Цибулина міцна і немає сумнівів у її здоров’я.
- Грунт не безнадійно мокрий – а поливом без розбору грішать багато гіпермаркети. Тут варто сказати відразу: перелив – головний і майже єдиний ворог цибулинних.
Новорічне цвітіння
А ось після цвітіння я настійно раджу пересадити новоприбулого. По-перше, транспортувальні горщики – безнадійно малі для величезної кореневої системи гиппеаструма. По-друге, у них зазвичай бідний грунт. Та й, зрештою, потрібно повністю оцінити стан цибулини.
Обробка від шкідників і кліщів – не обговорюється. Вона потрібна всім квітам, які потрапили в будинок “з поза”.
Про червоному опіку: не поспішайте його знаходити
Якщо головний ворог гиппеаструма – надлишковий полив, то другий – “червоний опік”, як у світі називають грибкове захворювання стаганоспороз (збудник – Stagonospora curtisii). Він проявляється червоними плямами на листках і на самій цибулині.
Складність діагностики в тому, що при механічних пошкодженнях на гиппеаструме теж утворюються червоні плями. Коли я перший раз отримала свої цибулини і оглянула їх, виявилося, що всі вони нібито “заражені”. Що не відповідало дійсності.
Подивіться: тут – НЕ червоний опік. Червоне пляма вийшло з-за того, що я зняла частину верхньої луски
Справжній червоний опік – великі, розповзаються плями. На цибулинах вони викликають гниття: м’які плями. Лікування – повна зачистка, обробка “Максимом” і “Фундазолом”.
Як пересадити новий гиппеаструм
Горщик повинен відповідати значним розмірам майбутньої кореневої системи. І потребам рослини, яке любить “поїсти”. Минулої весни я купила високі і вузькі горщики: але, як показала практика, вони виявилися замалі. Для наступної пересадки візьму посуд ємністю 4-5 л, не менше.
Горщики з гиппеаструмами повністю набиті корінням: землі майже не залишилося
Грунт цілком підійде і універсальний для кімнатних квітів. Головне, не брати щільну землю з городу: пам’ятаємо, що надлишкова волога – головний ворог, а у важкому грунті застоюється вода.
Любителі гиппеаструмов практикують посадку так, щоб половина цибулини знаходилася над грунтом. “Високе положення” пов’язано з тим, що так знижується ризик гниття цибулини, якщо плеснешь в горщик зайвого.
Як доглядати за гиппеаструмом
Гіппеаструм – одне з найбільш циклічних рослин! Пік його розвитку припадає на час після цвітіння. Гипп ростить листя одне за одним, а всередині цибулини закладає квіткову стрілку для наступного цвітіння.
Розповідати буду довго – краще зроблю табличку
Відразу після цвітіння Вашого гиппеаструма починайте його підгодовувати – комплексними мінеральними добривами. Якщо на початку росту листя можна використовувати органіку, азотні і універсальні засоби, то ближче до періоду спокою потрібен упор на калій і фосфор.
Моя схема підгодівлі така (пошепки):
- З моменту закінчення цвітіння – добриво Для квітучих”.
- Перед періодом спокою – пару раз даю розчин монофосфату калію 1 г на 1 л.
Перша позиція боекомплекста
Виділіть гиппеаструму сонячний куточок, що заздалегідь кажу – буде досить проблематично через великих розмірів квітки. В. гиппеаструму потрібно буде 8-9 місяців, щоб “відгодувати” цибулину і підготувати її до наступного цвітіння. Хоча іноді гіппеаструм, які добре харчувалися перш за цей час можуть випустити ще 1-2 стрілки з квітами.
Головні завдання догляду:
- Щільна, велика цибулина. Відмінно, якщо вона збільшиться в розмірі.
- Як можна більшу кількість листків. Майбутні квіткові стрілки закладаються зазвичай між 4-5 листом. Отже, якщо за сезон у гиппеаструма менше листя, в наступному цвісти він не буде.
Про період спокою.
Сама суперечлива тема. Відправляти гіппеаструм на спокій чи ні – вирішувати кожному з Вас. До речі, деякі рослини відправляються туди самостійно!
Одні квітникарі проти примусової сплячки. Їх гіппеаструм просто на час сповільнюють свій ріст, не скидаючи листя повністю.
Я кожен рік відправляю кожну цибулину “спати” без листя. Це впорядковує річний цикл: гіппеаструм цвітуть взимку, а період активного розвитку припадає на найвигідніша час – весну-літо. І кожна цибулина після сплячки завжди прокидається з дзьобиком чохла бутона, якщо до періоду спокою вона досить “від’їлася”.
Все про період спокою я писала тут:
Підіб’ємо підсумок
- Обробити від шкідників і кліщів.
- Дочекатися закінчення цвітіння і пересадити в підходящий грунт/горщик.
- Поставити квітка на сонячне місце, регулярно підгодовувати і помірно поливати.
- До осені, якщо цибулина стане жирненькой і гипп наростить купу листя, – задуматися про період спокою.
А як складаються стосунки з покупними гиппеаструмами у Вас? Буду рада прочитати Ваш досвід і, звичайно, подивитися
Якщо моя замітка була Вам цікава або у Вас просто гарний настрій – буду рада “Пальця вгору” у відповідь!
З повагою, Катерина, у якій знову не вийшло коротко, і її гіппеаструм #гиппеаструм сад фреї